Výměnný pobyt 2019 – Hustopeče – Neuchâtel

Na jaře 2019 došlo již potřetí k výměně   mezi Gymnáziem Hustopeče a Lycée Jean-Piaget ze švýcarského Neuchâtelu.  Partnerství mezi oběma školami trvá od roku 2010, výměnné pobyty se uskutečňují od roku 2012 každé tři roky. Lze již tedy hovořit o tradici, na kterou jsme pyšni.

V dubnu jsme přivítali švýcarské žáky v Hustopečích a v týdnu od 4. do 10. 5. naši žáci pobývali v rodinách ve frankofonním kantonu Neuchâtel. Pobytu se zúčastnilo 19 žáků, kteří studují francouzštinu nebo němčinu. Navzdory rozmarům počasí jsme strávili nabitý a pestrý týden. Navštívili jsme hlavní město Bern, Olympijské muzeum v Lausanne u Ženevského jezera, čokoládovnu Camille Bloch, malebné město Neuchâtel u stejnojmenného jezera, město s hodinářskou tradicí La Chaux-de-Fonds a mnoho dalších míst.

Výměnný pobyt však významně přesahuje rámec poznávacího zájezdu. Dává našim studentům jedinečnou možnost stát se na týden součástí švýcarské rodiny, poznat její zvyklosti, běžný život, okusit tradiční jídla a především komunikovat s rodilými mluvčími.

Další přidanou hodnotou je program ve škole a aktivní účast na výuce. Každý den byli čeští žáci přizváni do hodin švýcarských vyučujících matematiky, jazyků, tělocviku a výtvarné výchovy.

A my si jen přejeme, aby tato vzácná tradice, která vznikla pouze na základě přátelství českých a švýcarských pedagogů, zůstala a aby se výměnného pobytu v budoucnosti mohli zúčastnit také další žáci.

Mgr. Darina Honsová