VÝLET DO OSTRAVY 20. - 21.6.2019 – SEKUNDA

Konec školního roku si třída sekunda zpestřila dvoudenním výletem do Ostravy. První den jsme se podívali na Landek. Je to místo, které si v dávné minulosti oblíbili lovci mamutů a kde byla nalezena neméně známá „sestra“ Věstonické venuše – landecká neboli petřkovická. V rámci dvouhodinové návštěvy Hornického muzea na Landeku jsme si prohlédli důlní expozici s fáráním do dolu v původní těžní kleci. Náš průvodce, zkušený havíř, nám přiblížil podmínky a další okolnosti těžké práce horníků. Druhá část nás zavedla do expozice báňského záchranářství. Kromě zajímavých informací o technologiích a o zážitcích při záchranných akcích v podzemí jsme si mohli vyzkoušet záchranářskou výstroj a prolézt si cvičnou štolu záchranářů. V rozlehlém areálu Landekparku jsme si prohlédli další exponáty báňské techniky, důlní lokomotivu, řetízkové šatny a někteří se projeli důlním vláčkem. Nakonec jsme povečeřeli ve stylové Harendě U Barborky a jeli se ubytovat do hotelu v srdci Vítkovických železáren.

Druhý den jsme si lépe mohli prohlédnout unikátní kulisy Vítkovic s jejich dominantou - Bolt tower. Od 9 hodin nás již čekali instruktoři ve Světě techniky s edukačním programem LARP – Kryt č.17. Tříhodinová hra s kostýmy a rekvizitami se odehrávala přímo v areálu Vítkovických železáren a měla ryze zážitkový a adaptační charakter. Hra simulovala svět po apokalypse a žáci, kterým byla přidělena role a schopnost, museli čelit drsným a nelítostným podmínkám nastolené diktatury.

Výlet nám přinesl spoustu nových poznatků, zkušeností, dojmů a zážitků a bezpochyby také přispěl ke stmelení třídního kolektivu.

Mgr. Darina Honsová