Studenti francouzského jazyka se zapojují do zajímavých mezinárodních projektů

V letošním školním roce se Gymnáziu Hustopeče podařilo rozvinout spolupráci s učiteli a studenty francouzské partnerské školy v Le Mans. Výměnný pobyt realizovaný na podzim 2021 připravil dobrou půdu pro otevřenou a přátelskou komunikaci. Vznikla tak celá řada nápadů, které se daří uskutečnit formou projektové výuky. Pro francouzštináře taková spolupráce představuje jedinečnou příležitost komunikovat s rodilým mluvčím. Žáci kvarty, kvinty a 1.A společně se svými francouzskými protějšky spolupracovali na úkolu, který měl kromě jazykového cíle také kulturní rozměr. Výsledkem byla série krátkých zdařilých videí představujících přípravu tradičního francouzského či českého pokrmu. Postup i výsledný výrobek žáků by často mohl zazářit na blogu o vaření. Největší popularitu si získaly francouzské palačinky na mnoho způsobů, objevily se však také více originální recepty na tartiflette, pain au chocolat či tradiční bretaňské sušenky.
Francouzština je pro žáky Gymnázia Hustopeče každoročně také výzvou a příležitostí porovnat své dovednosti se žáky jiných škol v Jihomoravském kraji. Ačkoli se letošní ročník Francouzské olympiády ještě konal distančně, konkurence byla obrovská. Naši žáci reprezentovali ve třech kategoriích. Nikola Hauková z kvarty obsadila v kategorii ZŠ/VG I 4. místo, Zuzana Rubášová z kvinty získala v kategorii SŠ I dokonce 3. příčku a Matylda Střelcová se umístila v kategorii SŠ II na pěkném 6. místě. Vážíme si těchto žáků nejen pro jejich skvělé studijní úspěchy a příkladnou reprezentaci školy, ale hlavně pro jejich nasazení, odvahu a chuť se rozvíjet nad rámec školních povinností.
Mgr. Darina Honsová