Stratford-upon-Avon ( Anglie) - místo první mobility ( 14.3.-26.3.2015)

Profesní rozvoj pracovníků na Gymnáziu T.G.Masaryka

Cíle našeho projektu „ Inovativní prvky výuky v přírodovědných disciplínách“, který získal grant EU v rámci programu Erasmus+ KA1 , vychází ze studie přírodovědného vzdělávání EURYDICE, která se zabývá organizací výuky přírodních věd v dnešní Evropě. Studie poskytuje přehled strategií, jejichž cílem je zlepšovat a podporovat výuku a studium přírodních věd. Mezi nejdůležitější oblasti patří vzdělávací programy, vyučovací metody a vzdělávání učitelů.

Také cíle evropské strategie ET 2020 ( Education and Training ) jsou zaměřeny na nutnost zlepšit kvalitu vzdělání a podpořit inovativní postupy a předávání znalostí. Jedním z důležitých cílů je rozšiřování studijní mobility, modernizace a význam vzdělávání a odborné přípravy z perspektivy celoživotního učení.

RNDr.J.Čeperová a Mgr. R.Šebesta se zúčastnili společně se 22 vyučujícími ze 6 evropských zemí semináře „ Cooperative learning classroom - Stimulating Creativity and Improving Teaching and Communication Skills“,který vedl Klaas  Geussens z Belgie a uskutečnil se ve Stratfordu-upon-Avon , rodišti W.Shakespeara, ve dnech 14.3.-26.3.2015.

Hlavním cílem semináře byla skupinová práce, kde důležitým prvkem byla diskuse. Následně jsme vyzkoušeli a porovnávali  inovativní metody  vzdělávání s ostatními účastníky kurzu ve vzájemné blízké kooperaci, tzv. face to face tak, aby v konečném stádiu je bylo možné použít při výuce v jednotlivých vzdělávacích předmětech.  Do  programu semináře zahrnuli organizátoři i poznání okolí místa pobytu- Birmingham, Warwick a Londýn.

Všechny zkušenosti, získané dovednosti a komunikační schopnosti hrají důležitou roli ve vzdělávacím procesu nejen naší školy, ale působí i na okolí.

Mezi hlavní kompetence, které jsme získali, patří:

  • schopnost komunikace v anglickém jazyce,
  • osvojení si různých netradičních metodických postupů, které uplatníme ve výuce. Umožní se tím předávání poznatků studentům  pro ně v co nejpřijatelnější a v co nejvíce záživné formě,
  • seznámení se s různými vzdělávacími metodami a příklady dobré praxe na workshopech v rámci tohoto kurzu,
  • pochopení hodnoty vzájemné mezinárodní spolupráce pro šíření příkladů dobré praxe.

Motivace žáků pro výuku přírodních věd na naší škole je velmi důležitá, probíhá za pomocí moderní technologie, která rozvíjí v žácích nové kompetence tolik potřebné pro uplatnění se v moderním světě 21.století.  Naše škola je pilotní školou projektu inGenious, který je zaměřený na spolupráci škol a podniků a také je asociovanou školou v projektu Creative Classrooms Lab, který je zaměřený na inovaci výuky s tablety. Mezi další projekty patří  EDULAB ( Program podpory digitalizace škol), eSkills for job, Code week  ( Hodina programování), Bobřík informatiky a další.

Program a průběh semináře splnil naše očekávání a organizací workshopu  nejen pro kolegy naší školy budeme šířit význam dalšího vzdělávání učitelů prostřednictvím zahraničních mobilit.  

RNDr. Jarmila Čeperová

Certifikovaná projektová manažerka podle IPMA