Skotsko 2018 - jazykový pobyt

SKOTSKO

Od 18. do 25. 9. 2018 jsme se my, 57 studentů  Gymnázia T.G. Masaryka, zúčastnili poznávacího zájezdu do Skotska s jednodenní zastávkou v Amsterdamu. Celý týden nabitý pestrým programem nám zajistila Ing. Zuzana Smoradová, majitelka a průvodkyně cestovní kanceláře Albion.

Přes noc jsme cestovali směrem k ,,Benátkám severu‘‘ a ve středu ráno jsme se již procházeli hlavním městem Nizozemí. V podvečer jsme vyplouvali z přístavu Iljmunden na cestu nočním trajektem do Newcastlu v Anglii. Kolem sochy Anděla severu a hraničního kamene Carter Bar jsme dorazili do malebného městečka Jetburg. Po prohlídce tamního starého kláštera jsme zajeli k lodnímu výtahu Falkirk Wheel a k večeru nás už vítaly naše hostitelské rodiny v městečku Tulibody u Stirlingu.

Následující den jsme absolvovali celodenní výlet skrz Grampian Mountains na Urquhart Castle k jezeru Loch Ness se zastávkou pod nejvyšší horou Británie – Ben Nevisem. Zpět k našim dočasným rodinám jsme se potom vraceli romantickým údolím Glen Coe.

Pátý den zájezdu proběhla prohlídka městečka Stirling. Součástí byla návštěva místního hradu, odpolední výlet do oblasti jezera Loch Lomond a národního parku Trossachs,  zastavení v půvabné vesničce Luss a vyhlídka na jižní část Skotské vysočiny Rest and Be Thankful.

Předposlední den jsme se seznámili  s hlavním městem Skotska – Edinburghem. Odpoledne následovala cesta do St. Andrews – kolébky golfu a nejstarší skotské univerzity - a návštěva  Old Course – nejstaršího golfového hřiště na světě.

Poslední den jsme vyjeli zpět na jih. Cestou k přístavu proběhla poslední zastávka u 2000 let staré Hadrian’s Wall. Noc jsme opět strávili na trajektu z Newcastlu do Iljmundenu. Odtamtud už nás čekala jen dlouhá cesta přes Holandsko, Německo a Českou republiku zpátky domů.

Počasí nám po celou dobu zájezdu opravdu přálo. Nabitý program jsme si všichni řádně užili a odnesli jsme si spoustu krásných vzpomínek a zážitků. Děkujeme paní učitelce Simoně Chrastilové za zorganizování této akce.

Julie Moškvanová, oktáva