Seminář Hvězdy v Brně v rámci projektu "100 vědců do SŠ" 29.5.-31.5.2019

Projekt „100 vědců do SŠ“

Ve dnech 29. – 31. 5. 2019 se skupina sedmi vybraných studentů naší školy ze tříd 6.C, 2.A a 1.A zúčastnila semináře z projektu 100 vědců do SŠ pod názvem Hvězdy v Brně. Hlavní část programu se odehrávala na Krajském úřadě v Brně a jeden workshop se uskutečnil v planetáriu na Kraví hoře.

Celý projekt byl organizován Ústavem informatiky AV ČR. Náplní 100 vědců byly různé přednášky na odlišná témata. První den se studenti dozvěděli zajímavosti o krajině a hmyzu pod vedením Mgr. Petra Šípka. Ing. Bedřich Rus účastníky zavedl do světa hmoty a světla a Mgr. Roman Neruda je seznámil s pokroky strojového učení.

Následující dva dny zaznělo mnoho nových informací z okruhu umělé inteligence, jak poznat padělek od originálu, cesta na Mars, sucho a povodně, kroky na Měsíci a kde hledat mimozemšťany.

Program byl velmi zajímavý, nejvíce se mi líbila přednáška ing. T.Přibyla Kroky na Měsíci. Nové a zajímavé poznatky , které jsme během semináře získali, využijeme v dalším studiu.

Natálie Veselá, 6.C

Naše škola je do projektu zapojena již od r.2014. Cílem projektu je setkání studentů a jejich učitelů s předními vědci z různých oborů.

Program semináře (29.5.-31.5. 2019 v rámci projektu „100 vědců do SŠ“ s názvem Hvězdy v Brně byl velmi zajímavý. Semináře se zúčastnilo 7 studentů a 3 vyučující z naší školy. Přednášejí byli vědci z Přírodovědecké fakulty UK Praha, z Fyzikálního ústavu AV ČR, Kriminalistického ústavu Policie ČR, z Českého hydrometeorologického ústavu, z Technického muzea a Národního ústavu duševního zdraví.

Organizátorem je Mgr. Roman Neruda, CSc. z Ústavu informatiky AV ČR a MFF UK. Získáním finanční podpory Nadace ČEZ a Strategie AV 21 je seminář pro studenty a učitele zdarma včetně občerstvení a ubytování. Organizace je vždy velmi dobrá a studenti jsou spokojeni.

Během přednášek a workshopů se studenti a učitelé získali nové a zajímavé informace a poznatky, které mohou využít ve výuce a v dalším studenti. Účast našich studentů na tomto semináři je možno zařadit do ŠAP do priority Rozvoj kariérového poradenství,

Pedagogický doprovod: RNDr.Jarmila Čeperová

Mgr. Titus Ondruška, Ph,D,