Projekt inGenious ve šk.roce 2012/2013

Naše škola patří mezi 10 pilotních škol v ČR v projektu inGenious již druhý školní rok. Projekt koordinuje European Schoolnet a jeho cílem je zvýšit spolupráci škol a podniků propojením přírodních věd s profesním uplatněním studentů v praxi. Informace o projektu a výukové moduly najdete na www.gymhust.cz včetně fotogalerie.

Ve šk.roce 2012/2013 jsme vybrali tyto moduly:

Xperimania II. - Ch sexta, 3.A ( vyučující RNDr.J.Čeperová) – význam experimentu ve výuce chemie, řešení problémových úloh, praktická cvičení, zábavná chemie, exkurze do Gumotexu ( European Petrochemical Association- EPCA).

 Chemistry all about you - Ch sekunda, tercie ( vyučující RNDr.J.Čeperová)- popularice přírodních věd, význam experimentu, chemie kolem nás.

Street lighting - M sexta, 2.A ( vyučující Mgr. R.Šebesta)- integrace matematických a fyzikálních vzorců a funkcí do výpočtu ekonomického provozu pouličního osvětlení( Philips).

Elektronic dice - F septima, 3.A ( vyučující ing.Z.Tupý)- praktická činnost v rámci cvičení z F, výroba elektronické kostky, spoje, letování apod.( materiál dodala firma Philips)

V rámci projektu inGenious, do nějž je naše škola zapojena, se jednou měsíčně uskutečňuje chat se zajímavými lidmi na zajímavá témata, vyhlašují se zajímavé soutěže, pořádají webinary, diskusní fóra apod. Aktivně jsme se zapojili do sedmi chatů, které se uskutečnily v odpoledních hodinách po vyučování. Studenti si připravili otázky pro odborníky na základě  článku „background article“v AJ, který vyučující chemie vložila na web školy a zaslala na třídní mailové adresy. Studenti se zapojili do soutěží Xperimania a Energy of future.

První video chat byl 25. 10. 2012 Téma znělo: Chemie je jen o Vás. Na druhé straně na dotazy studentů odpovídali: Aniouta Belevitch, předseda Think Tank Young EPCA, Wouter Bleukx, PhD, člen Young EPCA Think Tank, Pierre de Kettenis, výkonný ředitel Executive CEFIC Petrochemistry Industry Sector (APPE) a Christian Koulic, vedoucí New Technologies Business Development Manager, Total Refining & Chemicals. Zapojili jsme se aktivně do soutěže, jejiž tématem bylo prezentovat chemii v každodenním životě.

 Druhý byl o dva týdny později, 9. 11.2012, a hovořilo se s odborníky z oblasti medicíny o využití polymerů v medicíně. Od potahovaných tablet jsme se dostali až k umělým orgánům.

18. 12.2012 se diskutovalo na téma Revoluce ve zdravotnictví s Danielem Behrensem, manažerem marketingu firmy Ticona. Zase se otázky hodně točili okolo plastů a jejich využití.

A těsně před koncem pololetí, 28. 1.2013, patřil video chat hybridům, elektromobilům a vůbec mnoha možnostem, jak by se mohla doprava posunout do budoucna. Také na  toto téma byla vyhlášena soutěž „ Jak si představuji automobil budoucnosti“ a opravdu vznikla zajímavá díla našich studentů. Přípravu na chat jsme využili ve výuce chemie při tématu d-prvky, při hodině byla přítomná i inspektorka, která velmi ocenila propojení výuky chemie, anglického jazyka a IT.

Také v druhém pololetí šk.roku 2012/2013 jsme si vybrali zajímavá témata a aktivně se zapojili do chatů a soutěží. 27.2.2013 jsme s experty společnosti Plastics Europe diskutovali o využití plastických hmot v automobilovém průmyslu. Na chat jsme si otázky připravili v hodině chemie na základě domácí přípravy z článku uvedeného na webu projektu a školním webu. Téma chatu jsme využili při tématu d-prvky v sextě. Hodině byla přítomna i inspektorka, která ocenila propojení chemie, anglického jazyka i ICT.

S velkým zájmem studentů jsem se setkala při chatu 23.5. s experty firmy Acer s tématem Why choose a career in IT? Studenti kladli velmi zajímavé otázky na dané téma a čas na diskusi zdaleka nestačil.

Webinar pro vyučující 14.5. - Bioinformatics in the classroom – vedla expertka z genetiky  z Centre for Genome Regulation v Barceloně. Během hodiny mluvila nejen o nových poznatcích z genetiky, ale také jsme řešili detektivní příběh s využitím poznatků o DNA.

Poslední chat se konal 25.6. 2013 a na otázky k globálnímu problému znečištění moří odpovídali experti R.Schneide, manažer Plastics Europe a Dr.S.Kinsey y Marine Conservation Society.

Tyto chaty nám přinesly odborníky na danou problematiku až pod nos a bylo velmi poučné a zajímavé zjišťovat kam nás technický pokrok vede. Velkým pohlazením na srdci bylo i to, vidět, že do éteru šly často i otázky našich zvídavých studentů.

Praktické ukázky z práce na projektu inGenious studenti prezentovali na Dnech otevřených dveří a projektových dnech „Chemie kolem nás „ v týdnu od 20.5.do 23.5.2013 na naší škole a publikovali v místním tisku.

Prezentace, videa, výstupy, články, odborné texty, fotogalerii z projektu najdete na webu školy www.gymhust.cz

                                                         Katka Radová, studentka sexty

                                                         text studentky doplnila:

                                                         RNDr. Jarmila Čeperová, koordinátorka projektu