Projekt EDISON na Gymnáziu T.G.Masaryka byl úspěšný!

První únorový týden proběhla na naší škole premiéra projektu EDISON, jehož název je zkratkou 6 anglických slov: Education, Drive, Internacionality, Students, Oportunity a Network a organizátorem AISEC. Stážisté, studenti VŠ, Bessie Liu ( z Austrálie), Franziska Mueller   (z Německa), Nano Kobalia ( z Gruzie), Alex Li ( z Taiwanu), Nuharani Savitri  (z Indonézie), Yntymak  Abdyldaev ( z Kyrgyzstanu) a Serhat Hatio ( z Turecka).odučili během tohoto týdne celkem 140 hodin. Všechny aktivity  ( interaktivní výuka, diskuze, workshopy, hry, tance apod.) byly v cizím jazyce ( anglickém, německém a ruském). Odpolední program pro stážisty naopak  organizovali  naši žáci (prezentace města a regionu Hustopečsko, přijetí u starostky města, návštěva městského  muzea, Lednicko- valtického areálu, prezentace mimoškolní činnosti apod.). Hlavním cílem tohoto projektu byla komunikace v cizím jazyce a kontakt s lidmi z jiných zemí spojených s reálnou možností získání přátel v zahraničí.

Jaký přínos měl projekt pro naše žáky?

„ Mohli jsme poznat životy lidí ze vzdálených zemí, jejich kulturu, tradice i sociální problémy. Jejich prezentace byly jiné než ty v zeměpise, protože to byly prezentace o jejich životě, o jejich zemi a dali do toho své srdce.“ ( žák 3.A)

„ Projekt Edison byl nejlepší projekt na naší škole! Bylo velmi dobré celý týden naslouchat angličtině a v odpoledních hodinách navázat konverzaci, při které jsme se dozvěděli hodně zajímavých věcí o jejich studiu, zájmech apod.“ (  žákyně 6.C)

„Inspirovali mě k cestování a objevování krásných zemí, o kterých jsem dříve ani netušila, že jsou tak bohaté na nevšední zážitky a zajímavá místa. Projekt se mi velmi líbil a přivítala bych další podobné akce na naší škole, které změní školní stereotyp.“ ( žákyně 3.C)

„Stážisté byli moc milí, a přátelští, ukázali nám hodně zajímavých míst z jejich zemí. Moc se mi líbilo, že jsme s nimi trávili čas i po vyučování, kdy jsme si vymýšleli vlastní plány a povídali o tom, co nás zajímá. Jsem velice ráda, že jsem se rozhodla ubytovat Francis u nás doma, protože mi to pomohlo  v procvičování anglického i německého jazyka, jelikož jsme si vždy po večerech povídaly a byla opravdu skvělá.“ ( žákyně 3.A)

„Tento projekt by se mohl uskutečnit na naší škole každý rok, jako starší bychom se mohli starat o stážisty nebo je  u sebe ubytovat. Hodiny s nimi byli velmi zajímavé a zábavné, hodně jsme si z nich odnesli. Jenom mě mrzí, že jsme neměli všechny studenty .“ ( žák 3.C)

„Projekt Edison mi umožnil získat větší přehled o vzdálených zemích a využít angličtinu v běžné konverzaci. Nejvíce mě zaujala prezentace Yntymaka, který nám všem ukázal na jeho příběhu, co dokáže člověk, který má velký sen a silnou vůli si za ním jít.“ ( žákyně 6.C)

Snažíme se pro žáky naší školy zprostředkovat aktivity, které nejsou zcela běžné na školách našeho typu a ukázat jim, že mají stejné možnosti a schopnosti jako žáci z velkých měst. Ohlas na práci stážistů je mezi žáky mimořádný a věříme, že podpoří u žáků zájem o studium cizích jazyků a multikulturní výchovu a vzdělávání a také bude motivací k přemýšlení o budoucích možnostech, založených na poznání.

Chtěla bych touto cestou poděkovat rodičům našich žáků, kteří ubytovali stážisty,   A.Ritterové , N.Vetýškové, K.Zimolkové, D.Poláčka, J.Jablonického a N.Meredové. Děkuji také starostce města, zaměstnancům muzea a Htv za pomoc při zajištění propagační části projektu.

Velké poděkování patří všem žákům naší školy, kteří se starali nejen o občerstvení ,ale především o odpolední program stážistů. Jejich nadšení bylo ohromné a navázaná přátelství  se stážisty pokračují i po skončení týdenního pobytu na naší škole. Dokonce všichni stážisté přislíbili účast na školním plese!

Další informace na webu školy www.gymhust.cz  a http://youtu.be/I_E5feJCRqc ( příběh Yntymaka).

RNDr. Jarmila Čeperová, koordinátorka projektu