Projekt eTwinning

Logo

 

O projektu

During a mobility program for teachers (Erasmus KA1) to develop CLIL (Content and Language Integrated Learning) skills in June 2017, two teachers from Hustopece High School in the Czech Republic and a teacher from Le Mans High School in France attended met. Many common points emerged: our schools are of a comparable size, have a youth audience from the rural world, begin to develop CLIL lessons to a public of young scientists to convince ... and have a culture common sharing, opening to the outside. From this formation germinated the idea of exchanging on our teaching practices CLIL nascent.

S kolegy partnerské školy " lycée La Germiniére de Rouillon https://www.eap72.fr/, která se nachází v departmentu Sarthe v regionu Pays de la Loire a její zaměření je ekonomika a zemědělství, připravujeme podklady pro organizaci výměnného pobytu v roce 2019. Cílem projektu bude výměna zkušeností s výukou CLIL v přírodních vědách a poznání svých regionů. Spolupráce vyučujících vznikla během semináře v Dublinu v rámci projektu Erasmus+KA1a bude pokračovat výměnnou studentů ( 20-25 studentů) v rámci projektu Erasmus+ KA2 ve výzvě o dotaci  2018 ( žádost o grant byla schválena na pozici náhradníka) a budeme opakovat žádost o grant ve výzvě 2019 a věříme, že bude úspěšná...

CÍLE

- go further in language skills : The European sections help to improve pupils' language skills in the context of linguistic reinforcement and by studying a discipline in a foreign language.
- to go further in the knowledge of its territory : To exchange is also to present oneself, one's teaching and one's territory.
- to go further in the European opening of high school students

POSTUP PRÁCE

We will use this platform to start to exchange, via different media (text, audio, video, ..) for a future meeting. We will be able to present any document allowing to better explain our territory and our learnings : they will serve to know better.

OČEKÁVANÉ VÝSLEDKY

This is to discuss and to present teaching practices in English, for an audience of high school science students, as its name suggests : "Let's take a CLIL together !"

Soubory ke stažení