Polsko (Krakov): Matheu course

Projekt CLIL na hustopečském gymnáziu

 

Na místním Gymnáziu T.G. Masaryka probíhá v současné době projekt Zapojení metody CLIL do výuky přírodovědných předmětů.

 

Projekt slouží k rozšíření vědomostí a kompetencí pedagogických pracovníků v rámci výuky přírodovědných disciplín a zapojení cizího jazyka do této výuky.

Z důvodu důležitosti uvedeného záměru získal tento projekt grant EU v rámci programu Erasmus+ KA1.

 

Gymnázium T.G. Masaryka tímto reaguje na měnící se podmínky ve společnosti a na potřebu přizpůsobit výuku žáků nové situaci, kdy je kladen stále větší důraz na kvalitní přírodovědné vzdělání. 

 

Proto v rámci projektu bylo několik učitelů našeho gymnázia proškoleno, jakým způsobem studenty vést k tomu, aby se pro ně staly přírodovědné předměty lákavou možností, kde hledat cestu pro své další směřování.

Protože je v dnešní době nutností, aby všichni budoucí odborníci vládli aspoň jedním světovým jazykem, byla do vyučovacího procesu zapojena metoda CLIL, při které je zapojen cizí jazyk do výuky nejazykových předmětů.

 

Jednoho ze školení se v rámci projektu ve dnech 6. – 11. března 2018 zúčastnil i Mgr. Radim Šebesta, který byl účastníkem akce nazvané MATHEU a Le-MATH, která se konala v Krakově a měla za cíl ukázat cesty jak motivovat a učit matematicky nadané žáky.

Lektoři seznámili účastníky kurzu s metodikou, jakým způsobem při zadávání problémových úloh vzbudit v žácích takový zájem o matematiku, že před ní ztratí ostych a nebudou se bát se jí do budoucna věnovat.

Jednou z možností je např. metoda prezentace vybraného matematického problému před publikem nebo dokonce vybrané matematické téma ztvárnit v krátké divadelní scénce. Účastníkům bylo vše vysvětleno po stránce teoretické, následně byla příležitost vše shlédnout naživo v evropském finále soutěží MATHFactor and SCIENCEFactor Europe 2018 Competitions a MATH & SCIENCE Theatre Europe 2018 Competition, kterých se zúčastnili žáci z mnoha evropských zemí.   

 

 

 

Mgr. Radim Šebesta

 

Soubory ke stažení