ZAJÍMAVOSTI MĚSTA

Hustopeče představují vynikající výchozí bod pro milovníky vína i cykloturisty. Centrem je Dukelské náměstí obklopené měšťanskými domy a nachází se zde kromě naší školy také morový sloup, radnice nebo moderní kostel sv. Václava z roku 1994. Město se pyšní středoevropským unikátem – dvěma mandloňovými sady, které čítají přes 1200 stromů. Vinařská tradice sahá do 13. století a její symbol – kvasinka vinná – je k vidění v  renesančním domě U Synků. Nejvýznamnějšími akcemi jsou březnové Slavnosti mandloní a vína a říjnové Burčákové slavnosti.

Odkaz na web města

Dukelské náměstí s kostelem sv. Václava
Centru města - Dukelskému náměstí -  dominuje moderní kostel sv. Václava, který byl postavený podle návrhu architekta Ludvíka Kolka a vysvěcen byl v roce 1994. Naproti stojí novorenesanční radnice. V horní části náměstí zaujme řada renesančních domů, z nichž nejvýznamnější je dům „U Synků“ z roku 1597. Nyní v něm sídlí Městské muzeum a galerie. Dalšími zajímavostmi náměstí jsou kašna Žumberák a morový sloup.

Mandloňové sady s rozhlednou
V okolí města se rozprostírají nejrozlehlejší mandloňové sady střední Evropy. V době jejich největšího rozmachu, v 60. letech minulého století, čítaly okolo 50 tisíc stromů. Nyní v nich roste více než 1200 mandloní a nejhezčí pohled je na ně ze 17 metrů vysoké rozhledny, která stojí přímo v sadu. Nabízí se odsud i nádherný výhled na Pálavu či Novomlýnské nádrže. 

Lesopark Křížový vrch s kaplí sv. Rocha
Lesopark s kaplí sv. Rocha sloužil až do II. světové války jako městský park. Na procházky sem chodil dokonce i T. G. Masaryk. Kapli zde nechali postavit měšťané v 17. stol. v časech morové epidemie. Původně barokní kaple byla na začátku 20. stol. přestavěna do současné novorománské podoby. Interiér včetně nástěnných maleb a vitráží oken vyzdobil architekt Ludvík Kolek, podle jehož návrhu stojí na náměstí moderní kostel sv. Václava. Nyní je lesopark místem odpočinku.