Maturanti se seznámili s historií Hustopečí v letech 1918 – 1945

Letošní maturanti měli možnost seznámit se netradičně s pohnutou historií Hustopečí  v období od vzniku ČSR v roce 1918  až do období konce  2. světové války v roce 1945. Na  24. září pro ně gymnázium ve spolupráci s Městským muzeem a galerií přípravilo dopolední program, během něhož si uvědomili, jak historické události, o kterých se učí v hodinách dějepisu, ovlivnily život zdejších obyvatel. 

V průběhu pátečního dopoledne jim paní Soňa Nezhodová, ředitelka Městského muzea a galerie, ve spolupráci s kolegou panem Michalem Vejpustkem podali vyčerpávající a zajímavé informace. Studenti byli seznámeni s interetnickou situací v Hustopečích v průběhu první světové války a po ní, s akcemi odporu Němců proti vzniku Československa, s meziválečným obdobím - s výsledky voleb a se sčítáním lidu, s místním průmyslem a zemědělstvím, náboženskými poměry, se  životním prostředím, dopravou, školstvím, kulturou a spolkovou činností. Byli překvapeni, jak silná byla místní nacistická propaganda, jak probíhal zábor 1938 a připojení Hustopečí k župě Nieder-Donau. Taktéž  je zaujaly informace o průběhu křišťálové noci, arizaci židovského majetku, jak probíhala likvidace českého školství a pálení českých knih. Souhrn informací uzavírala sdělení o válečných zajatcích pracovně nasazených v Hustopečích, o přesunech obyvatel během války, o pracovním táboru pro maďarské Židy, o  osvobození města Rudou armádou, o zřízení válečného pohřebiště a o poválečném odsunu Němců a vývojem počtu obyvatel po roce 1945.

Cílem tohoto dějepisného setkání bylo upozornit žáky na nebezpečí totalitních režimů. Studenti sami konstatovali, že byli velmi udiveni, jak komplikované bylo v 1. pol. 20. st. soužití místních Čechů, Němců a Židů.

Mgr. D. Langarová