Island - Reykjavik-„Seminar on outdoor education, landscape & outdoor venues“

Projekt profesního rozvoje pedagogických pracovníků na Gymnáziu T.G.Masaryka

Na našem Gymnáziu T.G. Masaryka mimo jiných projektových aktivit probíhá i projekt   „Inovativní prvky výuky v přírodovědných disciplínách“, který získal grant.EU z  programu Erasmus+ KA1.

V dnešní době je v  rámci evropského vzdělávání kladen důraz mj. na přírodovědné disciplíny. Přírodovědné předměty jsou evropskými fondy podporovány tak, aby došlo ke zlepšení kvality jejich výuky a také k zavádění inovativních postupů v rámci vzdělávacího procesu.

Jedním z důležitých cílů projektů podporovaných z fondů EU je zavedení mechanismů, které umožní realizovat proces celoživotního vzdělávání učitelů a tím stálou modernizaci vzdělávacích postupů a stálý rozvoj odborné stránky. Jedním z nástrojů, které by měly k tomuto cíli vést je rozšiřování tzv. studijní mobility.

Studijní mobility v Reykjaviku na Islandu se zúčastnil  ve dnech 7.6.-13.6. 2015 vyučující Mgr. Radim Šebesta. Semináře  „Seminar on outdoor education, landscape & outdoor venues“ pod vedením Gudmundura Amgrimssona z organizace Cursus Iceland, se zúčastnili učitelé také ze Švédska a Velké Británie. .

V rámci každodenní náplně semináře byl vždy zorganizován teoretický úvod do problematiky, který byl posléze aplikován a testován v outdoorovém prostředí. Protože se na tomto testování podíleli účastníci-pedagogové z různých zemí, docházelo přitom k zároveň k výměně zkušeností, jakými rozličnými způsoby by tyto prezentované metody šly aplikovat v různých školských systémech – hlavně v našem školském systému.

Z uvedeného kurzu si účastníci kurzu odnesli posílené teoretické a praktické dovednosti důležité pro outdoorové vyučování, příklady dobré praxe, porozumění tomu, jaké možnosti poskytuje krajina vzdělávacímu procesu, kladný postoj k zavádění inovativních postupů ve vzdělávacím procesu jakož i poznání rozdílů mezi různými kulturami a rozšíření povědomí o evropském kulturním a vzdělávacím prostředí.

Mgr. Radim Šebesta