In-Genious

Projekt inGenious na Gymnáziu T.G.Masaryka

Ve šk.roce 2011/2012  byla naše škola zapojena do projektu inGenious, jehož cílem je zvýšit spolupráci škol a podniků  propojením přírodních věd s profesním uplatněním studentů v praxi. Projekt koordinuje European Schoolnet  a European Roundtable of Industrialists (ERT) a do projektu je zapojeno 160 evropských škol. Naše škola je jednou z 10 pilotních škol v České republice, které koordinuje Dům zahraničních služeb.

Učitelé s žáky kvarty a sekundy testovali dva z výukových modulů, které vytvořily soukromé firmy a které jsou uvedeny na www.ingenious-science.eu.

Žáci kvarty byli rozděleni do 6 skupin a plnili praktické úlohy z chemie a fyziky z výukového modulu Xperimania. Výsledky pokusů zpracovali do protokolů a multimediálních prezentací, které prezentovali v hodinách chemie.

Žáci sekundy testovali své znalosti z M, Bi, ICT a AJ v praktických úlohách  v modulu Skool footbal.

Součástí projektu byly online chaty se zástupci evropských firem. Žáci kvarty se aktivně zapojili do chatu 13.4. se zástupcem firmy Shell na téma  „Biofuels“ –biopaliva, 11.5. se zástupcem firmy Telefonica na téma „Artifical intelligence a 19.6. Energy of future.

Na základě „Background articlu“, který byl vydán před chatem a v hodině chemie žáci článek přeložili z AJ a připravili si otázky. Téma chatů bylo vždy velmi zajímavé a korespondovalo s ŠVP chemie kvarty. Nadšeným studentům nevadil termín pátečního odpoledne a průměrně se zapojilo do každého chatu 15-20 žáků, což je skvělé.

Chtěla bych žákům poděkovat za jejich aktivní přístup k řešení praktických úkolů a velmi pochválit zpracování a prezentaci výsledků.

Výsledky naší práce jsem prezentovala na letní škole projektu inGenious v Istanbulu, kde se sešlo všech 160 koordinátorů evropských škol se zástupci významných evropských firem. Hlavním bodem bohatého programu bylo několik  workshopů zaměřených na výměnu zkušeností, nápadů a především návrhů, jakým způsobem spolupráci zefektivnit v novém školním roce.

Těší mě zájem našich žáků o nové metody výuky přírodních věd a v novém šk. roce pokračujeme jako pilotní škola projektu inGenious. Zvolili  jsme s kolegy 3 moduly, které vyzkoušíme se studenty, v chemii 1.A a kvinta, sexta, 3.A  modul Xperimania a Chemistry about us- vyučující RNDr. Jarmila Čeperová, modul Street lighting v matematice 2.A a sextě- vyučující Mgr. R.Šebesta a modul Elektronic dice ve fyzice 3.A a septimy- vyučující ing.Z.Tupý.

Zúčastníme se také několika chatů a diskusních bloků.       .