Gymnazisté zavítali na Festival francouzského filmu...

Festival francouzského filmu 2021 – Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti
Účast žáků gymnázia T. G. Masaryka v Hustopečích na Festivalu francouzského filmu je již několikaletou tradicí. Tato akce je spojena s projektem Evropského dne jazyků. Pro letošní podzim byla vybrána školní projekce nového filmu Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti. Film se promítal 24. 11. 2021 v brněnském kině Art a projekce se zúčastnilo 24 žáků studujících francouzský jazyk.
Dokumentární film nás seznámil s osobností česko-francouzského spisovatele Milana Kundery. Provedl nás klíčovými okamžiky Kunderova života od počátků jeho kariéry v rodném Brně  přes vysokoškolská studia na pražské FAMU,  jeho působením  na univerzitě ve francouzském Rennes  a až po jeho emigraci, kdy se definitivně usadil v Paříži.
Film žáky upoutal nejen představením Milana Kundery jako spisovatele. Důležitý byl také historický kontext: autor se musel potýkat s nepřízní komunistického režimu, který mu nejen zabránil pracovat, ale dokonce ho zbavil českého občanství. Všechny tyto aspekty se odrážejí v jeho díle.
Nejzajímavějším prvkem filmu byla bezpochyby osobní rovina, která zůstává poněkud zahalena tajemstvím. Je to autorův záměr, aby byla navždy skryta za jeho tvorbou. Z příspěvků Kunderových přátel a spolupracovníků můžeme lépe pochopit, proč se vždy vyhýbal médiím, odmítal dávat rozhovory a také proč se úzkostlivě bránil překladům svých děl z češtiny do francouzštiny  a  naopak, jakož  i adaptacím svých románů.
Mgr. Darina Honsová