Finanční gramotnost- 10.ročník

Ve školním roce 2020/2021 Soutěž Finanční gramotnost organizuje opět spolek METODICA, institut pro další vzdělávání, z.s. ve spolupráci s Evropskou asociací finančního plánování Česká republika (EFPA ČR) a nově hlavním partnerem soutěže Abecedou peněz České spořitelny.

Kategorie celostátní soutěže:

• I. kategorie žáci 1. stupně ZŠ
  • II. kategorie žáci 2. stupně ZŠ (+ nižší třídy víceletých gymnázií)
  • III. kategorie střední školy

Ve školních kolech soutěží žáci jako jednotlivci. Tři nejlepší z nich se stávají členy školního družstva, které pak soutěží týmově v okresním kole, a v případně dalšího postupu i v kole krajském nebo celostátním finále.

Školní a okresní kolo se konají prostřednictvím on-line soutěžního systému, krajské a celostátní finálové kolo bychom rádi uskutečnili za Vaší přítomnosti, pokud by to bylo možné. Jinak využijeme on-line řešení, abychom tento jubilejní ročník zdárně zakončili, a mohli předat dary vítězným týmům.

Výsledky školního kola:

II.kategorie ( nižší ročníky víceletého studia)- soutěžilo 11 žáků kvarty

1. Jeroným Kamenský 2. Julie Jurišicová 3. Zuzana Rubášová 4. Jitka Stritzlová 5. Jan Bartoň 6. Tereza Blatná ( diplomy jsou v příroze)

III.kategorie ( vyšší ročníky) - soutěžilo 12 žáků

1. Lukáš Witpeerd (7.C) 2. Kateřina Folková (2.A) 3. Lukáš Zemene (6.C) 4. Miroslav Brúček (2.A) 5. Alžběta Dufková (7.C) 6. Jan Valíček (7.C) diplomy jsou v příloze

Všem žákům děkuji za aktivní účast v online soutěži a přeji úspěch školním týmům v dalších kolech!

Výsledky okresního kola:

kat.II tým kvarty (J.Kamenský, J.Jurišicová, Z.Rubášová) zvítězil a postupuje do krajského kola (diplom v příloze)

kat.III tým (K.Folková, L.Zemene, L.Witpeerd) skončil na 2.místě (diplom v příloze)

Informace ke krajskému kolu:

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, vážení pedagogové,

děkujeme Vám za účast Vaší školy v okresních kolech 10. ročníku celostátní Soutěže Finanční gramotnost. Výsledky najdete již nyní v soutěžním systému na internetu. Zároveň se týmy, jež si vedly nejlépe, mohou už teď pustit do práce na krajských kolech soutěže.

Jsme velice rádi, že jste se do soutěže, jíž jsme pro vás připravili ve spolupráci s Evropskou asociací finančního plánování Česká republika a hlavním partnerem soutěže Abecedou peněz od České spořitelny, zapojili. A to navzdory obtížné situaci, které nyní všichni školáci i pedagogové čelí. Vážíme si toho.

Výsledky okresních kol a diplomy pro vítězné týmy jsou od 1. 3. 2021 k dispozici v soutěžním systému. Pověřený pedagog do soutěžního systému vstupuje stále stejným způsobem jako v předcházejících kolech nižší úrovně - na stránce výsledků si navolí v menu (okénko vlevo nad tabulkou) příslušné kolo (v tomto případě „okresní“).

Novinky pro krajská kola

Krajská kola se uskuteční formou setkání (maximálně v délce 1,5 hodiny) na Microsoft TEAMS koncem března. Setkání bude obsahovat připravený znalostní test, jež bude pro všechny stejný, a kreativní úkol. Ten si týmy v předstihu připraví doma a zašlou nám jej předem na e-mail  a to nejpozději do 18. března.

Znění úkolu: “Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole”?

V celkovém hodnocení krajského kola bude mít tento kreativní úkol váhu 20 % z celkového počtu bodů. Je možné odevzdat jako ppt prezentaci o maximálně 10 slidech nebo video či audio o maximálně 3 minutové délce.

Příspěvky žáků a studentů bude hodnotit odborná porota, v níž zasednou i zástupci Ministerstva financí. (Ti také nad rámec soutěže vyhodnotí nejzajímavější příspěvek, který odmění věcným darem.) Budeme hodnotit originalitu, inovativnost, zpracování a dobré nápady, které mohou inspirovat učitele, odborníky i nás, organizátory soutěže.

Termíny krajských setkání se uskuteční ve dnech od 22.3. do 31.3. 2021 a budou zahrnuty do celosvětové akce Global Money Week. O jejich přesném termínu vás budeme informovat v příštím týdnu.

RNDr. Jarmila Čeperová

Tým kvarty postupuje do celostátního kola !

V krajském kole, které se konalo online 29.3., tým ve složení Zuzka Rubášová, Jeroným Kamenský a Jan Bartoň obsadil vynikající 3. místo! Soutěžilo 12 týmů z Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a kraje Vysočina ( výsledky viz příloha). Soutěž se skládala ze dvou částí, vědomostního testu a vlastní prezentace zadaného úkolu. Krajské kolo bylo součástí Global Money Week (22.3.-28.3.), který byl zakončen odbornou konferencí 31.3. za účastí ministryně financí Aleny Schillerové a všech bankovních institucí, které podporují výuku finanční gramotnosti. Celostátní kolo se bude konat v termínu 19.-23.4.2021 v budově ČNB.

Týmu kvarty přejeme hodně úspěchů a zážitků v celostátním kole!

Článek v Břeclavském deníku 16.4.2021

Vynikající výsledek v celostátním finále! Tým kvarty obsadil 2.místo v silné konkurenci 12 týmů z celé ČR! Je to historický úspěch!

Program finále byl zaměřen  kromě testu, jehož otázky se vztahovaly k videu s tématikou FG, také na debatu se zástuocem ČNB, který odpovídal na otázky žáků. Finále proběhlo opět online 21.4.2021

Děkuji za skvělou reprezentaci školy a věřím, že získané vědomosti a dovednosti žáci využují v praxi.

https://financnigramotnost.cz/detsti-finaliste-souteze-financni-gramotnost-potrapili-ministryni-i-predstavitele-cnb/- výsledky celostátního kola

RNDr.Jarmila Čeperová