Exkurze do Muzea železné opony

Dne 16. 4. 2019, během přijímacích zkoušek,  jsme se třídou 4.C a 3.C (dozor Mgr. Jitka Komínková) navštívili Muzeum železné opony ve Valticích.

Tuto v České republice ojedinělou expozici vytvořili „nadšenci“ v čele s Petrem Pajpachem v původní strážní budově na bývalé státní hranici z období let 1951-1989. Na webových stránkách čteme, že „autoři si kladou za cíl co nejautentičtější prezentaci situace na státní hranici ve 20. století, bez zbytečných ideologických názorů“. Myslím, že to se jim určitě povedlo! Kromě technického vybavení, včetně zbraní a uniforem,  zde najdeme dobová videa, cely pro zadržené i jména obětí,  které se pokusily hranici všemožným způsobem přejít.

Prošli jsme se také k nedaleké Kolonádě na Rajstně, která stojí přímo na bývalé státní hranici.     Tato romanticko-klasicistní budova postavená  v letech 1817-1823      knížetem Janem  I. z Lichtenštejna ostře kontrastuje s událostmi, které se odehrávaly 130 let poté. Podle fotografií můžete sami posoudit, jak se studentům exkurze líbila.

Mgr. Margita Křížová