Do světa 2016!- Francie 16.9.-25.9.2016

Partnerství s francouzskou školou Collége Voltaire v Tarbes vzniklo již v roce 2008 prostřednictvím portálu eTwinning. Díky dotaci JMK ve výši 120 000 Kč na dopravu jsme se mohli s žáky a učiteli partnerské školy v hlavním městě departementu Hautes-Pyrénées, Tarbes,a také poznat přírodní parky jižní Francie v rámci projektu Letˇs protect our areas! ( 16.9.-25.9.2016).

V sobotu 17.9. 2016 v ranních hodinách jsme přes Německo a Švýcarsko dojeli k nejkrásnějšímu francouzskému jezeru Annecy a  dále pokračovali přes Mt. Ventoux, krajem Luberon až do historického města Avignonu, kde jsme si prohlédli největší místní památky včetně avignonského mostu i papežského paláce. Po večeři v restauraci jsme se ubytovali v hotelu F1v Avignonu.

Nedělní dopoledne jsme strávili prohlídkou vinic Chateuneuf-du-pape, skalního města Gordes, údolí řeky Ardeche, mostu Pont d'Arc a římskému akvaduktu Pont du Gard. Večer jsme se ubytovali v kempu Camping de l' Espiguette ve městě Le Grau du Roi v bezprostřední blízkosti Středozemního moře.

V pondělí jsme navštívili město se španělskou atmosférou Saintes-Maries-de-la-Mer, odkud jsme lodí projeli přírodním parkem Camargue kolem plameňáků, bílých koní a černých býků, kteří zde volně žijí. Odpoledne jsme strávili ve městě malířů Arles, kde jsme navštívili amfiteátr , Náměstí republiky s obeliskem a katedrálou sv. Trofima. Prošli jsme kolem kavárny Vincenta Van Gogha, malíře, který namaloval v Arles více než 200 obrazů.

V úterý na programu byla prohlídka města Sété , které je známé svojí „mušličkovou pláží“, a koupání ve Lví zátoce. Pozdní odpoledne jsme strávili v městečku Agde, které leží na kanálu Canal di Midi, který měří 240 km.

Ve středu nás čekala více než 400km dlouhá cesta do partnerského města Tarbes, při které jsme se zastavili v nejzachovalejším středověkém pevnostním městě Evropy - Carcassonne, které patří na seznam kulturních památek UNESCO. V odpoledních hodinách proběhlo setkání s žáky partnerské školy, kteří pro nás připravili aktivity v parku a občerstvení. Krásný den jsme ukončili skvělou večeří v restauraci.

Po noci strávené v hotelu F1 nás čekala náročná cesta přes Pyreneje. První zastávkou čtvrtečního dopoledne bylo významné poutní místo Lurdy. Úzké silnice a serpentiny vedly nejprve do oblasti Gavarnie a po krátké procházce jsme pokračovali na Tourmalet, centrální průsmyk Pyrenejí (2 115 m.n.m.), kudy se každoročně jezdí cyklistický závod tour de France.

Pátek si každý užil po svém, většina koupáním v moři, nebo jinými sportovními aktivitami, které kemp nabízel. Následující ráno jsme odjeli do druhého největšího města Francie a zároveň hlavního města Provence – Marseille. Lodí jsme pluli na ostrov If, kde se rozkládá stejnojmenná pevnost Chateau d'If, známá spíše jako vězení, ze kterého se nedalo uniknout. Dalším cílem byla bazilika Notre-Dame de la Garde, nacházející se na nejvyšším místě tohoto přístavního města, která poskytla úžasný výhled na celý přístav a širé okolí.

Ve večerních hodinách jsme přes Itálii a Rakousko zamířili směrem k Hustopečím. Ať už jsme se domů těšili více nebo méně, věřím, že jsme si pobyt ve Francii všichni užili a dovezli jsme si kromě suvenýrů neopakovatelné zážitky a vzpomínky. Tímto bych chtěla poděkovat zejména vyučující paní Čeperové, která pro nás vše zorganizovala a zajistila.

Nikol Řačáková, septima