DEN DĚTÍ VE SPOLUPRÁCI S ARMÁDOU ČR

Dne 14. 6. 2019 se na sportovním  stadionu  v Hustopečích  uskutečnil pro nižší ročníky Gymnázia T. G. Masaryka v Hustopečích Dětský den realizovaný  ve spolupráci  s Armádou České republiky.

Na začátku kapitánka Hubová nastínila, jak to v Armádě České republiky vypadá a jak důležitou roli hraje letectvo. Po ní se ke slovu dostala její kolegyně, která žákům představila,  jak je výhodné studovat  právě  na této vysoké škole. Informovala nás, že studenti mají zdarma vzdělávání, uniformu, pobyt na koleji, zajištěné zaměstnání v armádě a mimo jiné taky spolupracují  během výuky s Karlovou univerzitou.

Pak se  jednotlivé třídy  vydaly na čtyři stanoviště: na střelnici si žáci mohli vyzkoušet střelbu ze  speciálních armádních  vzduchovek,  které střílejí broky namísto diabolek. Na dalším stanovišti jim bylo ukázáno, jak správně zacházet se zbraní, jaké má daná zbraň funkce a jak ji rozložit a složit. Studenti si to mohli také vyzkoušet,  stejně jako běhat se zbraní v těžké vojenské výbavě i s helmou. Jeden z vojáků taky předváděl, jak se správně odnáší zraněný spolubojovník. Třetí zastávka  byla zaměřená na chemické nebezpečí. Vojáci děti informovali,  co dělat při úniku plynu nebo atomové havárii. Potom jim dali na vyzkoušení jednorázové obleky proti radiaci a taky plynové masky, v nichž mohli  žáci i závodit. Na  čtvrtém stanovišti vojáci  na speciálních figurínách předváděli první pomoc, kterou si děti mohly také vyzkoušet.

Ten, komu se během dne dařilo, mohl získat odznáček Univerzity obrany, propisky, zvýrazňovače, přívěsky na klíče, ale taky odrazky na kolo, baterku, či krokoměr. Vojáci byli přívětiví, nedávali rozkazy jako na vojně, fotili se se studenty, odpovídali ochotně na všechny dotazy a vždy chválili ty, kteří o předváděných věcech věděli něco navíc. Jeden se nám dokonce svěřil, že je velkým fanouškem Batmana.

Aktivity  realizované v rámci tohoto dne jsou úzce spjaty s učivem probíraným v předmětu Člověk a společnost.

Dětský den by se dal ohodnotit jedničkou s hvězdičkou a pro některé to byl jeden z nejlepších, který  zatím na Gymnáziu T. G. M. zažili.

Martin Benýšek (4. C.)