Češtinářské olympijské klání

Po dvouleté odmlce se v minulém měsíci opět uskutečnila školní kola Olympiády českého jazyka. Zvlášť soutěžili studenti prvního a druhého stupně gymnázia.

Soutěž má již tradičně část gramatickou a slohovou. V gramatické soutěži řešili účastníci olympiády zajímavé úkoly z fonetiky, slovotvorby, větné stavby i stylistiky. Ve slohové části bylo pro I. kolo soutěže stanoveno téma: Na našem námětí a pro druhé kolo V naší rodině mám nejraději… Útvar byl v obou případech volný, záleželo tedy na každém autorovi, jak k tématu přistoupí. V I. kategorii nejvíce zaujala práce Matěje Šrubaře, který popisoval, jak na náměstí jednoho malého městečka přijel cirkus. Ve druhé kategorii se sešly práce uvažující nad smyslem rodiny a tím, co v ní máme rádi, co nás baví… Zajímavý úhel pohledu nabídla Amálie Ježorková, která svou práci o rodině pojala jako dialog hlavní postavy s kocourem, a Barbora Oháňková, která napsala příběh o rodinné pospolitosti.

Práce hodnotily učitelky českého jazyka. V první kategorii se na prvním místě umístil Matěj Šrubař z kvarty, na druhém místě Patricie Čuprová (3.C) a na třetím pak Lenka Burešová z kvarty. Ve druhé kategorii bylo pořadí následující - 1. místo: Barbora Oháňková, 2. místo: Amálie Ježorková (obě soutěžící z 6.C), 3. místo: Jan Bartoň (5.C). Soutěžící na prvních dvou místech postupují do okresního kola.