Okouzleni Afrikou

Okouzleni Afrikou, tak se jmenuje výstava v brněnském muzeu Antropos. Ve čtvrtek 5. 6. 2019 ji navštívily třídy prima a tercie.

Antropos je známý především expozicí o pravěku a pověstným mamutem. I toho si žáci prohlédli. Poté následoval vzdělávací program zaměřený na aktuální výstavu. A co zde mohli primáni a terciáni vidět a zažít?

Tématem rozsáhlé výstavy byla Afrika  -  hlavně její umění a to, jak ovlivnila české umělce. Erudované lektorky dětem nejdříve poskytly základní informace o Africe – v geografických a kulturních souvislostech. Žáci si mohli prohlédnout vystavené obrazy a fotografie, plastiky a sochy a plnit různé úkoly. Viděli, jak africké umění ovlivnilo např. kubisty, ale i mnohé další umělecké směry a konkrétní umělce. K vidění na výstavě byly africké masky, talismany a mnohé další artefakty.

Velkou výhodou bylo to, že výstava byla interaktivní – chlapci a dívky si mohli zahrát na africké bubny, obléct se do tamějších oděvů a zatančit si na šamanské bubnování. Pomocí dešťové hole se pokusili přivolat déšť. Nakonec se sami pokusili vytvořit vlastní artefakt – koláž a nechat se přitom inspirovat ozvěnami afrického kontinentu.

Poznatky a zážitky z výstavy využijí žáci v zeměpise, občanské výchově, českém jazyce, výtvarné a hudební výchově.  Výstava jim umožnila vidět Afriku jako kulturně bohatý a inspirativní kontinent, který dal a dává mnohé i evropské kultuře.