Za Harry Potterem do Londýna

1. 9. 2014

I o prázdninách se děti Gymnázia T.G.Masaryka vydaly po stopách natáčení slavného románu J. Rowlingové Harry Potter do Londýna.

Za Harry Potterem do Londýna!

20 žáků nižšího gymnázia odjelo 15.8. na tolik očekávaný poznávací zájezd. Cesta byla dlouhá, ale program stál určitě zato. Podívali jsme se nejprve na ty největší zajímavosti a pamětihodnosti Londýna, jakými jsou Greenwich a nultý poledník, obdivovali jsme panorama historického i moderního Londýna. Projeli jsme se lodí po Temži a poznali Tower Bridge, který se před námi dokonce otevřel pro proplutí velké lodě při zvýšené hladině Temže a další velkolepé mosty, mimo jiné i Millenium Bridge, který se objevil i ve filmovém zpracování Harryho Pottera, byli jsme na obřím kole London Eye a ve výšce 135 m jsme pozorovali Londýn z ptačí perspektivy. Náměstí Trafalgar Square na nás dýchlo svou historickou minulostí. Poznali jsme také hrad Tower, kde jsou uloženy královské korunovační klenoty. Na železničním nádraží King´s Cross jsme se ocitli stejně jako Harry Potter na nástupišti 9 ¾ a také jsme navštívili muzeum Bank of England, kde jsme viděli zlatou cihlu, nádherná a velkolepá byla katedrála sv. Pavla, v níž svoji svatbu měla princezna Diana a princ Charles, pak jsme se procházeli po jižním nábřeží kolem řeky Temže a poznali Shakespearovské divadlo The Globe nebo sídlo starosty Londýna City Hall, stavbu ve tvaru vejce. Na okružní jízdě autobusem nám paní průvodkyně ukázala Hyde Park, Parlament, Westminsterské opatství a Oxford Street.

Další den patřil poznávání Warner Bros  studií, kde se jednotlivé díly Harryho Pottera natáčely. Byl to pro nás všechny neskutečný zážitek vidět vymoženosti moderní kinematografie, tvorbu triků a kulis, monumentální kamenné stěny i sály hradu v Bradavicích. Najednou jsme mohli být součástí scény z filmu, proháněli jsme se autem nebo dokonce na nimbusech (čarodějnických košťatech). Byli jsme unešeni celkovou atmosférou  prohlídky a překvapeni, co všechno za atrakce se dá pro návštěvníky studií připravit, ale také zpeněžit. Pohádkovou atmosféru vystřídalo volnější odpoledne v londýnské ZOO, nejstarší ZOO na světě.

Skvělý zájezd pro nás připravila paní průvodkyně cestovní kanceláře CK Zuzana Smoradová z Hodonína. Program sestavila tak, aby byl vhodný pro naše děti, všechno skloubila pěkně dohromady a doplnila svými bohatými znalostmi, příjemným vystupováním i pěkným a kultivovaným výkladem.

Domů jsme odjížděli s pocitem únavy a bolavých nohou, které ale brzy zmizely  a  nám zůstaly nádherné zážitky ze společného výletu, z ubytování v anglických rodinách a hlavně jsme poznali spoustu nových a zajímavých věcí, znalostí a Londýn se pro nás stal symbolem nádherného evropského města, které jsme měli tu možnost všichni navštívit.

Děkujeme.                                                                             Věra Komoňová, vedoucí zájezdu