Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic - výlet primy

11. 6. 2015

Holky a kluci z primy se v úterý 9.6.2015 vydali na literárně-historickou exkurzi do Babiččina údolí, kde právě probíhal program s tzv. oživlými postavami z knihy Babička B. Němcové s názvem ,,Za Babičkou B. Němcové do Ratibořic“.

 

Holky a kluci z 1.C se v úterý 9.6.2015 vydali na literárně-historickou exkurzi do Babiččina údolí, kde právě probíhal program s tzv. oživlými postavami z knihy Babička B. Němcové s názvem ,,Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic“.

Cesta to byla docela dlouhá, vždyť Ratibořice a Česká Skalice jsou od Hustopečí vzdálené asi 200 km! Ale určitě se vyplatila. Nejprve byl objednán program přímo na zámku, kde se nám průvodci staly paní klíčnice, paní kněžna Zaháňská i slečna Hortensie. Poté se všichni přesunuli do mlýna, kde probíhal program se zpěvy a tamějšími zvyky s mlynářem, mlynářkou a dalšími postavičkami, a všichni se cítili, jako by se ocitli v době babiččina a  Barunčina života na Starém Bělidle. Bylo krásné počasí, tak procházka Babiččiným údolím na Staré Bělidlo, kde už všechny čekala babička s dětmi, a k Viktorčině splavu byla příjemnou společnou třídní promenádou. Po cestě vznikaly fotografie a také probíhaly nesčetné rozhovory nejen o babičce.

Děti byly úžasné, počasí nádherné, jen ve mně zanechal program jakýsi smutný pocit, jak úroveň všech předváděných vystoupení oživlých postaviček z knihy Babička za ta léta, kdy do Babiččina údolí s dětmi jezdím, upadá a  stává se ryze komerčním vystoupením, kde  ze všeho máte pocit, že jde jen o vybrání vstupného. Kde jsou ty doby, kdy paní kněžna byla nádherná noblesní dáma s naprosto vytříbeným jazykovým projevem, slečna Hortensie byla krásnou mladou a  příjemnou schovankou, která uměla s dětmi zažertovat a pěkně si popovídat, Viktorku už raději neobživli a  postava myslivce a další v Babiččině údolí chyběly také.  A babička? Vůbec ji nebylo při povídání slyšet ani jí rozumět, a tak nikoho vůbec nezaujala. Nevím, co by tomu řekla paní Božena Němcová!                                                                                                                                                                                  V.K.