VÝMĚNNÝ POBYT HUSTOPEČE – NEUCHÂTEL 2015

27. 10. 2015

Ve dnech 20. – 23. 10. 2015 naše gymnázium hostilo žáky ze švýcarského Neuchâtelu v rámci již druhého výměnného pobytu. Žáci byli ubytováni v českých rodinách a škola pro ně připravila pestrý program, který jim ukázal rozmanitou krásu Jihomoravského kraje.

VÝMĚNNÝ POBYT HUSTOPEČE – NEUCHÂTEL 2015

První den pobytu hosty uvítal na naší škole pan ředitel. Naši žáci si připravili prezentaci, která je seznámila s tím, co je během pobytu čeká. Poté si prohlédli učebny a laboratoře. V podvečer nás na radnici přivítala starostka města Hustopeče a připravila pro naše hosty malé dárečky. Na žáky čekalo i překvapení v podobě výstupu na radniční věž.

Druhý den jsme naše švýcarské přátele pozvali k prohlídce romantického zámku v Lednici a jeho reprezentačních sálů. Příjemná byla také procházka podzimním parkem. Po obědě jsme zavítali do malebného města Mikulov. Ze Svatého kopečku se nám nabídl nádherný výhled do okolní krajiny. Zajímavou zastávkou byl také mikulovský židovský hřbitov a expozice pojednávající o životě židů.

Třetí den pobytu patřil přírodním krásám Moravského krasu. Obdivovali jsme krápníkovou výzdobu Punkevní jeskyně, projeli se v lodičkách po říčce Punkvě a se zatajeným dechem shlédli do propasti Macochy. Po návratu do Hustopečí jsme se sešli v tělocvičně gymnázia a zahráli si florbal a volejbal.

Poslední den jsme strávili v naší jihomoravské metropoli. Celé dopoledne patřilo zábavnímu vědeckému parku VIDA, kde pro nás animátoři připravili výukový program „Vynálezci“. Žáci si pohráli sestrojováním kuličkové dráhy, na níž názorně ukázali mnohé fyzikální zákony. Po vtipné show někteří zůstali, aby si prohlédli expozici, jiní doplnili energii na dobrém obědě. Odpoledne jsme vystoupali na Špilberk, zahalený do podzimních barev, a prošli si temné chodby kasemat. Poslední okamžiky před odjezdem naši přátelé využili k dokoupení dárků a pak již nastalo loučení.

Věřím, že pobyt přinesl českým i švýcarským žákům více než poznávání jižní Moravy. Účelem výměnných pobytů je především navázání kontaktů s rodilými mluvčími, komunikace ve francouzském či jiném cizím jazyce a nahlédnutí do života české rodiny. A my se již těšíme na dubnovou cestu za švýcarskými přáteli do Neuchâtelu.

Mgr. Darina Honsová

Další obrázky je možno shlédnout na webové adrese http://suisse.rajce.idnes.cz/ pod jménem a heslem: výměna2015