Vítězem literární soutěže Skrytá paměť Moravy se stal Matyáš Kyncl

13. 6. 2016

V pátek 10. 6. proběhlo v areálu muzea v Mikulčicích slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže Skrytá paměť Moravy. Letos se uskutečnil již jubilejní X. ročník této soutěže, do které i letos studenti našeho gymnázia zaslali svoje práce. Po dvou letech se našemu gymnáziu podařilo odnést z této soutěže ocenění, a to ocenění nejvyšší.

Letošní ročník byl jubilejní svým pořadím, ale také rekordním počtem zaslaných prací. V první kategorii to bylo 159 prací. O to větším úspěchem je vítězství studenta našeho gymnázia Matyáše Kyncla, který se soutěže zúčastnil povídkou Achiles a banán. Humorný příběh a osobité ztvárnění ho vynesly na první místo.

Text Matyáše Kyncla komentovala členka poroty Libuše Nivnická, ředitelka Mahenovy knihovny Brno, takto: „Porota ocenila v textu Achilles a banán zejména svěžest, jakou je tato anekdota o zelenině a oživlém ovoci napsána. Styl je čerstvý, práce s tématem lehká, čtení šťavnaté. Oproti jiným textům zde vládne hravost a vtip, z textu je cítit sympatický tvůrčí apetit.“

Mgr.Anna Růžková

Vyhlašování výsledků se neslo ve slavnostním duchu a přítomni byli i zástupci vyhlašovatelů: tj. Jm kraje a Muzea Brněnska. Nechyběli samozřejmě i členové poroty, jejím předsedou je, tak jak v minulých ročnících, spisovatel a přednášející UP Olomouc Radek Malý.

Součástí programu vyhlašování soutěže bylo i autorské čtení. Zde Matyáš zúročil
svoji zkušenost recitátora a autorským přístupem pobavil a rozesmál účastníky slavnostního ceremoniálu.

Stvořit příběh na nelehké téma soutěže, které letos znělo: Náhody neexistují, je obtížný úkol. Napsat takový text, který obstojí v konkurenci soutěžících z celé republiky, si zaslouží respekt. Matyáš se zařadil k úspěšným autorům našeho gymnázia, kteří byli v této prestižní soutěži oceněni. Nezbývá než pogratulovat a popřát inspiraci k dalším příběhům.

Mgr.Anna Růžková