VALTICE: ODKRÝVÁME ŽELEZNOU MINULOST 20. STOLETÍ

23. 6. 2021

Atmosféra nastupujícího léta a konce školního roku vybízí k mimoškolním aktivitám, po nichž byl hlad především v době distanční výuky. Třída kvarta tak prožila výjimečný projektový den s atributy školního výletu.

Cíl naší cesty byly Valtice, kde si žáci rozšířili svoje znalosti především z oblasti dějepisu a občanské výchovy. První takřka povinnou zastávkou byl zámek, perla baroka. Okruh reprezentačními sály nás zavedl do doby 17. - 19. století. Nejtrpčí zajímavostí však byly neblahé stopy 20. století, kdy během 2. světové války zámek devastovali ruští zajatci, poté tam byl zřízen ženský tábor nucených prací. Dlouholetá devastace pokračovala v době komunistického totalitního režimu.
Za minulostí studené války jsme zavítali do Muzea železné opony. Průvodce nám poutavým způsobem odkryl život pohraniční stráže, která kontrolovala státní hranice v letech 1951 – 1989. Tam našly smrt stovky těch, jejichž jediným „prohřeškem“ byla touha po svobodném životě, ale také vojáci, kteří neunesli fyzicky nebo psychicky tíhu takové služby. Autenticitu podtrhovala možnost vyzkoušet si a osahat techniku a zbraně nebo jen běžné dobové předměty.
Náš výlet jsme završili pětikilometrovou procházkou Stezkou bosou nohou. Po cestě se nám naskytly překrásné výhledy na moravskou a rakouskou krajinu plnou kopců a vinic. Pěší okruh jsme si zpestřili několika zastávkami na Rajstně, u brány druidů či na dřevěných lehátkách na nejvyšším bodě kopce Homole.
Mgr. Darina Honsová