Týden v Neuchâtelu

26. 4. 2016

V týdnu od 18. do 22. 4. 2016 se žáci naší školy podívali do Neuchâtelu, který se nachází v jednom z frankofonních kantonů Švýcarska. Partnerská škola Lycée Jean Piaget nás přivítala v rámci výměnného pobytu již podruhé.

Čekalo na nás nádherné prostředí na břehu Neuchâtelského jezera se siluetami Alp a Jury, ale také vlídné a vřelé přijetí tamních pedagogů a žáků. Ubytování v rodinách umožnilo žákům nahlédnout do běžného života obyvatel, ochutnat nejednu specialitu a hlavně uplatnit jazykové dovednosti. Poznali jsme také školu, zapojili se do výuky a vyzkoušeli si jedinečný program pro výuku jazyků Tell me more. Žáci se svými švýcarskými kamarády se první den seznámili s malebným městem formou hry v terénu. Druhý den jsme vyjeli lanovkou nad město do výšky přes 1000 metrů nad mořem, abychom se pokochali výhledy na přírodu. Stezkou času jsme došli až k Dürrenmattově vile a rozkvetlé botanické zahradě. Celodenní výlet do Gruyères nás zavedl do míst s těmi nejkrásnějšími kulisami přírodních scenérií. Objevili jsme kouzlo výroby sýru gruyère, do něhož nás zasvětila kráva Třešinka. Následovala návštěva muzea s obdivuhodnou a temnou tvorbou kontroverzního umělce H. R. Gigera, známého především jako tvůrce filmového Vetřelce. Naše rozporuplné dojmy zklidnily interiéry i zahrady středověkého hradu. Po návratu pro nás švýcarští žáci připravili „kanadskou večeři“: rozmanité, doma nachystané pochoutky se servírovaly přímo před školou s výhledem na jezero. V den odjezdu jsme zavítali do švýcarského hlavního města Bernu, prošli si historické centrum, vystoupali jsme na věž katedrály, prohlédli si příkop s medvědy. V muzeu Alberta Einsteina jsme se už po tolikáté snažili pochopit teorii relativity. Pro ty, kterým se to ani tentokrát nepodařilo, byl zajímavý alespoň život a osudy tohoto velkého vědce.

Vážíme si velice především toho, že obě školy pěstují takové vztahy, které vedou k trvalejší spolupráci a oboustranným snahám pokračovat v budoucnu v těchto výměnných pobytech.

Mgr. Darina Honsová