Studenti gymnázia žurnalisty

5. 11. 2017

Ve středu 1. listopadu jsme se se spolužáky v rámci předmětu Seminář z jazyka českého vydali na exkurzi do Hustopečské televize. Paní učitelka Komoňová pro nás zařídila workshop, od nějž jsme si slibovali, že se dozvíme něco více o zajímavé práci žurnalisty.

Když jsme vstoupili, panovala v zázemí HTv příjemná atmosféra. Paní redaktorka s paní kameramankou nás s úsměvem přivítaly a bez zdlouhavého úvodu se "daly do toho". Nejdříve nás seznámily s tím, co že to vlastně je náplní jejich práce. Musím říct, že bylo zajímavé slyšet, co vše musí proběhnout, aby byl takový článek či videoreportáž připraven ke zveřejnění. Celým procesem jsme byli provedeni – od nápadu, přes točení rozhovorů a následné zpracovávání dlouhých stop do tištěné podoby, až po to možná nejtěžší, čímž je výtah nejdůležitějších informací. Výsledkem jsou scénář k videoreportáži a krátký, shrnující článek.

Sabina Mášová, studentka 8.C

Ve středu 1. listopadu jsme se spolužáky v rámci předmětu Seminář z jazyka českého vydali na exkurzi do Hustopečské televize. Paní učitelka Komoňová pro nás zařídila workshop, od nějž jsme si slibovali, že se dozvíme něco více o zajímavé práci žurnalisty.

Po poutavém povídání následovala ta možná ještě zábavnější část. I my jsme totiž dostali možnost vyzkoušet si vše v praxi. Ve skupinách jsme si vymysleli méně či více originální témata a osoby, které jsme chtěli oslovit. Dále jsme si rozdělili role: kameraman, redaktor, dotazovaní. Kameramani následně prošli rychlokurzem natáčení, redaktoři měli za úkol vymyslet výstižné otázky a dotazovaní vžít se do svých nových "já". Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo samotné natáčení, při němž jsme si všichni užili spoustu legrace.

Myslím, že mluvím za většinu z přítomných, když řeknu, že to byl vskutku neobyčejný a především obohacující zážitek. O tom, zda se nám práce vydařila, se pravděpodobně budete moci přesvědčit i Vy sami na HTv či jejich youtube kanálu. Na "místo činu" se totiž vrátíme, abychom dokončili, co jsme začali.

Sabina  Mášová, studentka 8.C