Pivo, víno, ropa aneb chemická olympiáda

7. 2. 2017

Chemické olympiádě se věnuji už několik let. I když jsou to často velké nervy a příprava zabere spoustu času, jsem ráda, že se účastním – vždycky si odnesu mnoho zkušeností, zážitků a vědomostí. Letos jsem se zúčastnila už poosmé a vzhledem k tomu, že jsem v maturitním ročníku, tak také naposledy. V soutěži je třeba projít několika koly – domácím, školním, krajským a v případě nejvyšší kategorie A, kterou jsem dělala já, následuje i národní kolo s možným postupem až na Mezinárodní chemickou olympiádu.

Důležitým člověkem po celou dobu, co dělám chemickou olympiádu, je moje učitelka chemie Mgr. Olga Reiterová, které bych tímto chtěla poděkovat. Byla to ona, kdo mě k chemii přivedl, kdo organizoval olympiádu na naší škole a byl tu vždy pro mě. Vím, že to se mnou nebylo vždy lehké, a o to víc děkuji.

(Celý článek najdete po rozkliknutí nadpisu)

Lenka Karpíšková, studentka oktávy

Stěžejním tématem úloh letošního ročníku byla průmyslová chemie. V anorganické chemii jsme se věnovali katalyzátorům a výrobám nejdůležitějších anorganických sloučenin, v organické chemii alkenům. Fyzikální chemie se letos točila kolem ropy a zemního plynu, v biochemii jsme se učili o výrobě vína a piva a v analytické chemii jsme stanovovali obsah různých kovů v katalyzátorech. Na každou z těchto oblastí je nutné se pečlivě připravit, doporučená literatura obsahuje celkem stovky stran odborného textu a k tomu je třeba spočítat spoustu příkladů určených pro vysokoškoláky. Moje intenzivní příprava probíhala od října do konce ledna, kdy jsem chodila na přednášky a studovala literaturu, nejaktivnějším učením před důležitým kolem jsem ale zabrala třeba celý týden. Chemii se ale nevěnuji jen kvůli olympiádě, každé léto jezdím na několik chemických soustředění a celý rok sama studuji, co mě baví. Příští rok začnu studium chemie i na vysoké škole a mým cílem je pracovat jako vědecký pracovník ve výzkumné laboratoři.

Krajských kol chemické olympiády se v republice v kategorii A zúčastní kolem 150 studentů, z čehož přibližně 45 nejlepších má možnost pokračovat do národního kola. To se letos konalo 23. až 26. ledna v Litvínově v průmyslovém areálu Unipetrolu, což výborně doplňovalo téma průmyslové chemie. Během čtyř dnů účastníky čekal tříhodinový písemný test a také praktická část, zbytek času vyplňovaly exkurze, přednášky a kulturní aktivity, například divadlo. Byla to skvělá příležitost, jak se zase setkat se známými z celé republiky a strávit čas se svými kamarády, se kterými se v průběhu celého roku podporujeme a částečně se spolu i připravujeme. V národním kole jsem se umístila na 6. místě, což mi zaručilo postup do výběrového soustředění na Mezinárodní chemickou olympiádu. Na výběrovém soustředění, které se koná v březnu v Praze, nás čeká týden přednášek a na ně navazujících testů. Čtyři studenti s nejlepšími výsledky pojedou na Mezinárodní chemickou olympiádu, která se letos koná v Thajsku. Velice ráda bych se tam podívala, ale přede mnou je ještě spousta učení a práce.

Lenka Karpíšková, studentka oktávy