Kvarta žije kulturou

16. 6. 2022

Dvě zajímavé a inspirativní akce, které spojuje téma divadla, absolvovala v nedávné době třída kvarta. ...

Začátkem června se uskutečnila netradiční exkurze do zákulisí Janáčkova divadla, kdy si žáci mohli prohlédnout i běžně nepřístupné prostory divadla v době, kdy zde nejsou diváci. Nahlédli do šaten umělců, zkušeben, ale i do tzv. „darkroomu,“ který slouží k relaxaci umělců. Mohli stanout na jevišti divadla, které je největší v republice a poslechnout si alespoň na chvíli ukázku první zkoušky opery Othello od G. Verdiho. To byl nezapomenutelný zážitek.  Hlavně chlapce pak zaujal mechanismus, jímž se zabezpečuje velmi náročný technický chod divadla.

14. června se kvartáni mohli sami stát aktéry jednoho z nejznámějších příběhů, a sice Romea a Julie W. Shakespeara, když se zúčastnili lekce tvořivé dramatiky ve Středisku volného času v Lužánkách v Brně. V divadelním sále si pod vedením zkušené lektorky prošli příběhem lásky mladých milenců, sami ztvárnili důležité momenty příběhu a v neposlední řadě se zamysleli nad souvislostmi a přesahem této renesanční tragedie. Prostřednictvím osobitých kreací se mohli poučit o zásadách divadelního projevu a jeho působení na diváka.
V závěrečném hodnocení akce se mohli žáci vyjádřit k průběhu lekce. Ocenili týmovou souhru, silné prožitky a také poučení o samotné hře a díle slavného alžbětince.