Janáčkovo divadlo zblízka

15. 5. 2023

3.5. se uskutečnila exkurze žáků třídy septima do Janáčkova divadla v Brně. Žáci si mohli prohlédnout i běžně nepřístupné prostory divadla v době, kdy se v divadle nehraje. ...

V úvodu se seznámili s důležitostí odkazu L. Janáčka pro divadlo a vyslechli informace o jeho historii. Poté si prohlédli prezidentskou a primátorskou lóži a hlediště. Následně stanuli na jevišti divadla – největšího ve střední Evropě - a prohlédli si kulisy k různým operám.

Během prohlídky měli studenti možnost nahlédnout do šaten umělců, zkušeben i do tzv. „darkroomu,“ který slouží k relaxaci umělců. Seznámili se také s tím, jak vzniká představení a mohli nahlédnout do jednotlivých šaten, maskérny i zkušeben. Přitom viděli umělce „při práci“ – poslechli si mladé hudebníky, obdivovali pružnost baletní tanečnice. Ve zkušebně opery za přítomnosti režiséra Davida Radoka (právě zde režíruje operu Salome) si jedna naše žákyně - Adéla Krušinová dokonce zahrála Chopinovu skladbu na koncertním křídle klavíru zn. Steinway.

Unikátní zkušeností byla možnost nahlédnut do technického zázemí, jehož chod je velmi náročný na různé speciální profese. Po divadle žáky provázel mistr jevištní techniky a ukázal jim složité a komplikované mechanismy, které jsou pro průběh představení nezbytné. Žáci si prošli divadlo doslova odshora až do přízemí. Mohli si uvědomit, jak náročná je realizace každého představení a také to, že pro její zdárný průběh je důležitá souhra uměleckých i technických profesí.