Evropský týden programování a informatického myšlení "Code Week" - kampaň vrcholí v týdnu 11.10.-17.10.2014

7. 10. 2014

„Výpočetní technika dnes provází člověka doslova na každém kroku. Schopnost ovládat počítač je dnes již standardem a rozšiřování znalostí v tomto oboru je pro každého přínosem. I proto jsem se rozhodl celoevropskou kampaň Code Week podpořit a odstartovat tuto kampaň v České republice symbolicky z twitterového účtu ministerstva školství,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a dodává:„Chci podporovat technické vzdělávání a technické směry v zaměstnanosti. Aby byla naše země konkurenceschopná, bude potřebovat lidi, kteří budou vytvářet nástroje a technologie přinášející nová řešení. Potřebujeme tedy rozvíjet informatické myšlení u každého žáka.“

Informace o kampani i související soutěži naleznete zde: bit.ly/1E5fV4e

MŠMT chce rozvíjet povědomí o otevřených vzdělávacích zdrojích vhodných k samostudiu, a to nejen k programování a nejen na základních a středních školách. Tento přístup je v souladu s připravovanou Strategií digitálního vzdělávání, která bude vládě přeložena ke schválení v tomto roce.

Týden programování s Bobříkem- test na www.ibobr.cz ( od 11.10.-17.10.)

Zkoušíte programovat? Hledáte informace o tom, jaké existují on-line  vzdělávací programy, akce a kroužky, a další nástroje, které umožňují jednoduchou formou představit žákům i rodičům  hlubší principy informatiky ? Právě pro Vás je určena  celoevropská kampaň CODE WEEK („Evropský týden programování a informatického myšlení“) , která má za cíl motivovat učitele, žáky i rodiče k zájmu o tvořivé využívání digitálních technologií a také o výuku nástrojů a programů, které podporují informatické myšlení .  Kampaň vrcholí v týdnu od 11. do 17. října 2014.

V České republice pomáhá kampaň organizovat Jednota školských informatiků společně s Národním centrem bezpečnějšího internetu, tradiční soutěží rozvíjející informatické myšlení Bobřík informatiky a organizátory Junior Internetu. Ke kampani se může přidat kdokoliv, kdo během podzimu 2014 uspořádá konkrétní akci nebo kampaň podporující myšlenky Code Week. Jako podporu zapojení různým organizacím sestavila Jednota školských informatiků sadu zdrojů, které lze bez náročné přípravy uplatnit pro úvodní seznámení s programováním a informatikou. Aktivity pokrývají různou úroveň náročnosti i různá témata.

• Nejjednodušší je zkusit si zvlášť připravenou mimosoutěžní sadu úloh z Bobříka informatiky - Týden programování s Bobříkem - od 11.10.- 17.10.-(samotná soutěž-  Národní kolo -se letos bude konat 10. až 14. listopaduwww.ibobr.cz).
  • Programovat mohou na přiměřené úrovni i nejmladší žáci. Nástroje jako Baltík, Scratch, Imagine Logo, Alice, Game Maker, Tynker a mnoho dalších minimalizují obvyklé technické překážky. Děti jsou pak k dalšímu zkoumání informatiky motivovány atraktivními výsledky vlastní práce.
  • Náročnější zájemci mohou třeba pomocí Gamemakeru či Scratche naprogramovat vlastní hru.

Další informace u vyučující RNDr. J. Čeperové