Co víš o energetice? 3.místo v soutěži patří týmu kvarty!

2. 12. 2020

Energie - budoucnost lidstva, téma videokonference, které se zúčastnili žáci kvarty dne 26.11.2020. Organizátorem byl Hejl Servis Praha a přednášejícím ing.Štěpán Zelman z ČEZu. Během 90 minut žáci zajímavou formou získali informace a diskutovali na uvedené téma, které následně zpracují v projektu (ŠVP). Pro žáky všech zapojených škol byla vyhlášená soutěž o energetice, které se zúčastnila i 3 tříčlenná družstva z kvarty. Družstvo ve složení J.Bartoň, M.Špaček a F.Moravec postoupilo do online finále dne 16.12. 2020 ( 10.00-12.00), jehož záznam je na https://www.youtube.com/watch?v=R5Wbacfz-lA. Ve finále se náš tým posílený o J. Kamenského, který zastoupil nemocného Filipa, utkal s týmy  SPŠ Třebíč, Gymnázia Jana Palacha Mělník, Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy a ISŠT Mělník. I když naši žáci byli nejmladší, vedli si výborně a pouze 1 bod je dělil od druhého místa. Výsledky viz příloha. 

https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/ve-vedomostni-soutezi-vybojovali-studenti-z-gymnazia-v-hustopecich-bronz-2020122.html

Všem žákům kvarty děkuji za aktivní účast při videokonferenci a soutěžnímu týmu za skvělou reprezentaci naší školy. 

RNDr. Jarmila Čeperová       

Soutěžní disciplíny finále:

1. Vědomostní test ( získali 4b. z 5b.) 

2. Operátor reaktoru- formou počítačové hry. Cílem je pomocí regulace výkonu reaktoru a parogenerátoru držet aktuální výkon elektrárny co nejblíž k měnící se aktuální potřebě elektřiny v sítí .

3. Dispečer přenosové soustavy-formou počítačové hry. Žáci si v domácí přípravě vyzkoušeli a především promysleli taktiku, kterou využili ve finále a v této disciplíně zvítězili!  Cílem bylo vytvořit mix energetických zdrojů, které mají své výhody i nevýhody, a tím regulovat výrobu elektřiny v elektrárnách, aby pokrývala spotřebu v síti.

4. Virtuální prohlídka elektráren ČEZ. Úkolem bylo najít co nejrychleji konkrétní informaci týkající se konkrétní elektrárny. Pro náš tým moderátor vylosoval jadernou elektrárnu Temelín.

Výsledky:

1. Gymnázium Jana Palacha Mělník ( 17 b.)

2. SPŠ Třebíč (14 b.)

3. Gymnázium T.G.Masaryka Hustopeče(13 b.)

4. Gymnázium Olgy Havlové Ostrava (11 b.)

5. ISŠT Mělník ( 9b.)

 

Soubory ke stažení