Česko - francouzská spolupráce škol se opět rozjela...

26. 10. 2021

Po dvou letech ve sladké Francii

V minulých dvou týdnech (11.10.-24.10.2021) jsme po dvou letech mohli pokračovat ve spolupráci s partnerskou školou Lycée La Germiniere Rouillon poblíž francouzského města Le Mans v rámci programu Erasmus+KA2.

Nejprve jsme přivítali francouzské studenty s jejich učiteli v Hustopečích a pak 24 studentů a 3 pedagogové z naší školy spolu s nimi odjeli do Francie. Tam měli pro nás připravený bohatý program.
Hned po příjezdu a společném obědě nás provedli historickou části města Le Mans včetně starobylé katedrály, jejíž výstavnost nám brala dech. Poté následovala vycházka novější částí centra s nezbytným posezením v kavárně. Večer jsme pak byli přijati vedením školy a pozváni na bohatě prostřený raut.
V úterý jsme vyrazili na pobřeží Normandie a pokusili se vžít do pocitů vojáků spojeneckých armád, kteří zde 6.6.1944 za cenu nesmírných lidských obětí pronikli na území okupované fašistickým Německem. Navštívili jsme město Arromanches, v němž se nacházel spojenecký přístav, a pláž Juno u městečka Courseulles-sur-Mer, kde se nachází muzeum dokumentující podíl Kanaďanů na invazi.
Středeční program se odehrál v areálu školy. Prohlédli jsme si opravárenské dílny, školní farmu i bohatě vybavenou knihovnu. Odpoledne jsme pak s Francouzi muzicírovali, sportovali či psali články na společný blog. Večer jsme ochutnali velmi oblíbené „tartiflette“ (jedná se o pokrm připomínající u nás oblíbené francouzské brambory) a créme brulée a takto posilněni jsme zvládli několik kol bowlingu.
Ve čtvrtek jsme opět vyrazili poznávat vzdálenější části Francie, tentokrát městečko Saumur na řece Loiře. Zde jsme si prohlédli expozici firmy Ackerman a dozvěděli se, jak firma vyrábí šumivé víno. Následně  jsme prozkoumali místní renesanční hrad a absolvovali vyjížďku lodí po řece Loiře.
Na páteční dopoledne si pro studenty z Hustopečí i z Le Mans připravili program vyučující angličtiny, během nějž se studenti snažili zjistit, v čem jsou si obě země podobné a v čem se liší. Odpoledne jsme věnovali nákupům suvenýrů a dárků, abychom udělali radost svým blízkým doma.
Závěrečný den našeho pobytu ve Francii jsme strávili prohlídkou zahrady u zámku Versailles s velkolepou fontánovou show, doprovázenou klasickou hudbou, a rychlou návštěvou Paříže, kam jsme se přesunuli vlakem RER a kde jsme si v krátkosti prohlédli Eiffelovu věž, Trocadéro, náměstí Svornosti a došlo i na Louvre a Monu Lisu.
Program pobytu ve Francii byl tedy velmi nabitý a pestrý. Za všechny účastníky mohu však tvrdit, že nám přinesl mnoho postřehů, zkušeností a jedinečnou možnost porovnat určité aspekty středoškolského vzdělávání v obou zemích.
Mgr. Barbora Klobásková