Brněnská divadla

26. 4. 2024

V rámci exkurzního týdne navštívili žáci tercie Brno. Tématem výjezdu byla „brněnská divadla“. Terciáni se nejdříve setkali s profesionálním průvodcem, který je seznámil s významnými divadelními budovami v centru Brna, s jejich historií i architekturou jednotlivých staveb. ...

Poté vstoupili do Janáčkova divadla, kde na ně už čekal jevištní mistr pan Martin Břečka. S ním prošli prostory divadla, jež jsou běžně k vidění, pokud jdete na představení (foyer, hlediště), ale také místa, kam diváci obyčejně nezavítají (primátorský salónek, ředitelský salónek). Následně si prohlédli i samotné útroby Janáčkova divadla – jeviště, zkušebny sboru, baletu, šatny umělců, maskérny, technické zázemí včetně míst, odkud se řídí celé představení (od spouštění opony po obsluhu největší divadelní točny).

Během exkurze například zjistili, že do suterénu Janáčkova divadla může vjet kamión, baletní umělci mohou mezi představeními odpočívat v tzv. darkroomu, hudebníci, kteří hrají ve vlastním fraku, dostávají k výplatě tzv. frakovné, a umělci, již se před představením sami líčí, dostávají líčné. Studentka tercie Eliška Brúčková na závěr zahrála na jedno z nejdražších klavírních křídel v Brně.

Po této návštěvě už studenti ví, že divadlo je složitý organismus, který závisí na bezchybném fungování dokonalých profesionálů, z nichž mnozí jsou divákům skryti.

Mgr. B. Klobásková, vyučující českého jazyk