Autorské čtení Michala Viewegha

15. 10. 2015

2. října se ve Valticích konalo autorské čtení Michala Viewegha, jednoho z nejznámějších současných českých spisovatelů. Cestou nás naplňovaly smíšené pocity. Po jeho nemoci, kterou dříve vnímal jako velkou křivdu, prošel dalšími těžkými situacemi. Rozpadlo se mu manželství a kvůli závažnosti onemocnění nemohl dále cestovat (pro člověka, který chtěl poznat svět, je těžké se s touto skutečností smířit).

V knize Biomanžel a Biomanželka popsal své manželské problémy, to mu alespoň částečně pomohlo srovnat se se situací. Po předešlém zhlédnutí televizních pořadů a přečtení článků o Vieweghovi, ve kterých neustále poukazoval na svůj smutek, jsme všichni nabyli dojmu, že se beseda ponese v ponurém duchu. Opak byl pravdou! Jeho pohotové a vtipné odpovědi na ne vždy příjemné dotazy nás mile překvapily.

Debora M. Vrátilová, Ivana Matušková, septima

Jeho největším handicapem je problém s krátkodobou pamětí, což mu znepříjemňuje práci i život. Při psaní románu, kde se děj postupně rozvíjí, si musí přečíst předešlé pasáže a zformulovat předem osnovu, jinak by téměř nebyl schopen v práci pokračovat.

Po přečtení několika humorných pasáží z knihy Zpátky ve hře, která je složena z povídek, jsme si ji obě hned po skončení předčítání musely koupit! Domů jsme všichni odjížděli s nadšením a obohacujícím dojmem. Jsme rády, že nám paní učitelka Komoňová umožnila tuto akci navštívit, určitě máme další poznatky nejen k maturitě.

Debora M. Vrátilová, Ivana Matušková, septima