Aktuálně letem světem z Portugalska, aneb - všude dobře doma nejlíp? – Comenius 2012 - 2014 – 2. část

12. 6. 2014

Hned po příjezdu do Aveira – portugalských Benátek na vodě, jak sami Portugalci říkají, jsme se rozdělili na 2 skupiny. První desetičlenná dívčí skupina byla očekávána svými hostitelskými rodinami, taneční skupina Lady Stars se ubytovala v malebném hostelu Rossio. Všechny nás překvapilo srdečné a vstřícné chování všech domácích a těšili jsme se na příští dny strávené v blízkosti Atlantiku.

Aktuálně letem světem z Portugalska,

aneb - všude dobře doma nejlíp? – Comenius 2012 - 2014 –  2. část

 

Hned po příjezdu do Aveira – portugalských Benátek na vodě, jak sami Portugalci říkají, jsme se rozdělili na 2 skupiny. První desetičlenná dívčí skupina byla očekávána svými hostitelskými rodinami, taneční skupina Lady Stars se ubytovala v malebném hostelu Rossio. Všechny nás překvapilo srdečné a vstřícné chování všech domácích a těšili jsme se na příští dny strávené v blízkosti Atlantiku. Naši dívčí skupinu čekal náročný, ale určitě zajímavý program, všichni z Lady Stars měli za 3 dny pobytu připravit zajímavé taneční vystoupení na tradiční portugalskou písničku. Kromě ní si Portugalci přáli, aby tanečníci a tanečnice představili i svoji novou letošní show skladbu, a proto se trénovala i avatarská choreografie Země Pandory. Prostory pro tréninky byly sice omezené, ale jako už i v jiných destinacích, které Lady Stars během své existence navštívili, i tady si našli místo k intenzivním tréninkům a zpracování portugalské hudební skladby kousek za městem nad aveirsko-benátskými kanály, na kterých se neustále proháněly kajaky s dětmi a návštěvníky.

                Děvčata z  ,,comeniovské“ skupiny se nejdříve seznámila ve škole v části Eixo s ostatními studenty z portugalské, německé, rumunské i polské školy. Došlo na provázení po škole, představení haly i knihovny, kde žáci tráví svůj volný čas. Všechny překvapilo, jak byl areál školy obrovský. Děvčata se také podívala na jednu vyučovací hodinu ve škole, kde se stala zároveň její součástí. Šlo o hodiny příjemné a bylo co si o výuce v portugalské škole povídat. Po obědě se potom uskutečnila procházka Aveirem, a protože se právě tady vyrábí sůl, všichni jeli na exkurzi k solným jezerům. Prohlédli si budovu, kde se vyrábí mýdlo a také si solné mýdlo udělali na památku domů. Pondělní program skončil uvítáním u starosty města Aveiro.

Druhý pobytový den byl pro všechny účastníky obzvlášť zajímavý, protože v rámci tradic projektu se všichni vrhli na tradici poněkud modernější, o to dnes žádanější, a to surfování. Dopoledne se brázdit vlny pokusila právě naše ,,comeniovská“ skupina, odpoledne potom TS Lady Stars.  Byly to zážitky na, myslím, celý život. Přála bych Vám vidět to jiskření očí, tu radost, která všechny naprosto ovládla. Pohádkové moře, velké vlny, protože i když se hlavně odpolední skupině vyjasnilo, vítr se Atlantikem proháněl stále, a to řádnou rychlostí, to všechno domalovávalo jako štětcem nádherný obraz, krásné umělecké dílo celé naší výpravy. Všichni byli v neoprenu a bojovali, mnozí poprvé v životě, s vlnami, které občas pohlcovaly jejich těla. Pak se ale zase s úsměvem tato neoprénová těla vynořovala a znovu a znovu zdolávala nezkrotné vlny společně s instruktory s Escoly surfingu. Zážitky to byly opravdu parádní! Odpoledne potom patřilo návštěvě muzea mušlí a modelů lodí, TS Lady Stars se vrhla improvizovat a začala se vytvářet taneční choreografie na tradiční portugalskou píseň.

                Středeční program byl o návštěvě nádherného, dříve hlavního města Portugalska – Porta. Děvčata se projela lodí po řece Douro a potom se uskutečnila návštěva vinného sklepa s portským vínem. Překvapilo nás, jak byl sklep strašně obrovský. Všichni si prohlédli nejzajímavější památky Porta, navštívili i knihkupectví, kde autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová čerpala inspiraci k napsání svých knih. Po prohlídce města došlo na jízdu starou tramvají a pak už všichni odjížděli zpět do Aveira.

Čtvrteční, poslední den pobytu, všichni strávili v Aveiru. Následovala prohlídka výroby speciality města – ovos moles, jehož hlavním složením jsou vaječné míchané žloutky a cukr. Projížďka po řece Moliceiro byla příjemným pokračováním ,,comeniovského“ programu. Celý pobyt se jedlo hodně ryb, a ani tady tomu nebylo jinak. Další navštívené tentokrát podzemní muzeum bylo o starodávných rituálních sochách z celého světa, zajímavých kamenech i mnoha lahvích různých druhů vína. Těsně před společným závěrečným programem všichni dostali osobní volno, aby si mohli nakoupit suvenýry a přivézt pozoruhodné dárečky domů. Potom už následoval společný večer. Všichni přijeli do školy v Eixo, kde se program konal, a probíhala tady prezentace tradičních tanců a zvyků, zpívání různých národních písní, které si ale účastníci úmyslně vyměnili. Naše skupina zpívala písničku rumunskou a děvčata za ni byla pochválena právě rumunskou paní učitelkou, českou Holku modrookou pěkně nazpívala velká portugalská domácí skupina. Celý program obohatila o svá původně plánovaná 2 vystoupení i TS Lady Stars. První choreografie byla moderní a šlo o show Země Pandory, takže se prezentační plochy tělocvičny najednou zaplnily kulisami, kouzelným stromem a modrými Avatary. Druhá choreografie byla mixem moderní, ale právě i tradiční portugalské hudby, kterou Lady Stars ztvárnili po svém, nicméně určitě tradiční portugalský duch skladbě nescházel. TS sklízela velké ovace a potlesk a byla požádána, aby alespoň tu druhou skladbu zopakovala, že byla příjemným překvapením hlavně pro portugalské partnery, kteří si naše vystoupení ještě zvěčnili a vše nahráli na videokamery. V prostorách haly školy na všechny potom čekala velkolepá závěrečná večeře o několika chodech s kulturním portugalským programem. Ta se bohužel protáhla, a tak se z Portugalska odjíždělo podstatně později, než se původně plánovalo.  Pro některé z děvčat bylo opravdu těžké rozloučit se se svými rodinami, u kterých strávily tento úžasný týden, protože Portugalci jsou milí a hlavně hodně srdeční. Mnoho slz se objevilo na tvářích většiny z děvčat.  A protože by nám po cestě domů devítihodinová bezpečnostní přestávka vyšla na noc, raději jsme spočinuli cestou zpět přes Francouzskou riviéru v mobilhomech v kempu Port Grimaud. Do Hustopeč jsme přijeli kolem 1 hodiny v noci a všichni jsme se spokojeně po týdnu, myslím, skvěle odvedené práce vraceli nadšeni a spokojeni do svých domovů.

Pět dnů sice není dlouhý čas, ale i za tuto dobu jsme všichni dokázali navázat skvělá přátelství a příjemné vztahy. TS Lady Stars dokonce dostala nabídku na účast na světových Květinových slavnostech v Lisabonu, takže pravděpodobně se sem, do pohádkově vřelé, přátelské a nádherné oblasti Portugalska ještě vrátí.

Program Comenius 2012 – 2014 skončil posledním společným setkáním. Už nám všem zbývají jen vzpomínky, rekapitulace, ale také navázaná přátelství, zkušenosti i nové poznatky. Děkujeme programu  EU a naší národní agentuře NAEP, a také Jihomoravskému kraji, kde se nám podařilo získat finanční podporu na dopravu i pobyt v programech Do světa, že jsme mohli takovýto projekt absolvovat, bylo to nezapomenutelné. Ale bez finanční podpory EU a JMK bychom studentům nikdy nemohli zprostředkovat to, co nám právě projekt Comenius nabídl a dal. Děkujeme!

                Budeme netrpělivě čekat, jestli nám vyjde i náš následující projekt, který jsme podávaly pro příští 3 roky pro naše studenty s paní učitelkou Simonou Chrastilovou.

 

Věra Komoňová, Mgr., koordinátor projektu Comenius 2012 – 2014  a Erasmus+,

Tereza Vaculíková, studentka, účastník projektového výjezdu do Portugalska